تبلیغات
ارتودنسی به زبان ساده-دکتر فریبرز امینی

ارتودنسی به زبان ساده-دکتر فریبرز امینی
مدیر گروه ارتودنسی واحد آزاد دندانپزشکی 
قالب وبلاگ
نویسندگان

این مطلب را بصورت پمفلت فارسی دانلود کنید   -           دانلود

اعمال پریودنتال الحاقی برای نیل به یک درمان ارتودنسی موفق

فرنکتومی چیست ؟فرنکتومی یک جراحی کوچک می باشد که طی آن بخشی از فرنوم را حذف یا جابه جا می نمایند

فرنوم چیست ؟واژه فرنوم به یک بافت لثه ای فیبروزه اشاره دارد که لب و گونه و زیان را به لثه متصل می کند.

چه کسانی به فرنکتومی نیاز دارند و چه زمانی ؟فرنکتومی برای بیمارانی توصیه می شود که دیاستم یا

فضای خالی بین دندانهای قدامی خود دارند که ممکن است علت این دیاستم همین فرنوم باشد.این عمل شامل حذف یاجا به جایی بافت است تا به دیاستم فرصت بسته شدن و به ثبات یافتن را بدهد و همچنین دندانها این اجازه و فرصت را پیدا کنند که فضا را ببندند.بیماران با یک فرنوم سفت ممکن است برای رها شدن از کشش بافتی فرنوم نیاز به فرنکتومی داشته باند وگرنه فرنوم سفت در نهایت سبب تحلیل لثه خواهد شد.فرنکتومی ممکن است برای دستیابی به بهترین نتیجه در درمان ارتودنسی مورد نیاز باشد.برای توصیه فرنکتومی ارتودنتیست ها در بهترین موقعیت قرار دارند ،البته اگر اندیکاسیون این عمل وجود داشته باشد.

فیبروتومی چیست ؟

یک جراحی کوچک است که فایبرهای اطراف دندان را می برند .برای بسیاری از بیماران این فایبرها باعث گردش و چرخش قابل توجهی می شوند.قبل از این عمل باید بررسی های کافی برای نگهداری بایت فانکشنال و سلامتی و دستیابی به لبخند زیبا مورد بررسی قرار گیرد.

چه کسانی نیازمند فیبروتومی هستند و چه زمانی ؟

بیمارانی که دندانهایشان میزان بالایی از چرخش را دارند  که چنین دندانهایی تمایل بالایی به ریلپس یا

برگشت به موقعیت اولیه خود پس از درمان ارتودنسی دارند که ناشی از حافظه الاستیک این فایبرهاست و این حافظه می تواند دندانها را به موقعیت قبل از درمان آنها باز گرداند.در فیبروتومی فایبرهای الاستیک را می بریم و ریلپس چرخشی را  پس از درمان ارتودنسی خصوصا پس از باز کردن سیمهای ارتودنسی و مرتب کردن دندانها به حداقل می رسانیم . ارتودنتیست ها توصیه به فیبروتومی را در آموزش و تجربیات کلینیکی خود یک مبنا قرار می دهند و ارتودنتیست شما بهترین کسی است که می تواند زمان این درمان را به شما توصیه کند.

جینجیووپلاستی چیست ؟ این پروسه می تواند خودش جداگانه انجام شود یا همزمان و همراه با فیبروتومی که طی این عمل قسمتی از لثه را می تراشند و حذف می کنند.این فرآیند برای لثه اضافی یا هایپرپلاستیک و برای تصحیح gummy smile  یا برای تنظیم ارتفاع ناجور و ناصاف لثه بکار می رود.

چه کسی نیاز به جینجیووپلاستی دارد و چه زمانی ؟

ارتودنتیست شما وقتی یک بافت هایپرپلاستیک وجود داشته باشد ممکن است این عمل را پیشنهاد کند که اغلب در حضور بهداشت ضعیف مخصوصا در طول درمان ارتودنسی ،مصرف داروها یا برخی بیماریها است.gummy smile  ها هم برای این پروسه انتخاب می شوند و این نوع جینجیووپلاستی به نوعی 

کراون لنت هم محسوب می شود.جینجیووپلاستی قسمتهای نرمال دندان را که بوسیله بافت نرم لثه اضافی 

پوشانده شده را نمایان می سازد و به لبخند زیبای مریض کمک می کند . در بیمارانی که سصح لثه آنها 

ناصاف است جینجیووپلاستی انجامی می دهند ،لثه آنها تراشیده شده و ارتفاع لثه انها هم سطح می شود  که نتیجه این عمل توازن و قرینگی در ظاهر دندانهاست.

هدف درمانهای ارتو مدیریت کردن وضعیت مریض بصورتی است که یک بایت فانکشنال داشته باشد  بعلاوه سلامتی  و یک لبخند زیبا  و در همین راستا ارتودنتیست شما با دندانپزشک شما و دیگ متخصصین دندانپزشکی که لازم است برای رسیدن به این هدف همکاری می کند.گاهی اوقات درمان ارتودنسی برای درست کردن تمام مشکلات مریض کافی نیست و لازم است ارتودنتیست با دندانپزشک عمومی و دیگر متخصصین دندانی برای رسیدن به هدف همکاری کند و از آنها کمک بگیرد.

چگونه بفهمیم این پروسه ها کار درستی است که برای ما انجام می شود ؟

ارتودنتیست شما علم و تجربه لازم را برای تشخیص مشکلات حین درمان ارتو آگاه است و ارتودنتیست ها 3-2 سال بیشتر از یک دندانپزشک عمومی برای یافتن راه حلی برای مرتب کردن دندانها آموزش دیده اند.تنها کسانی که یک همچنین آموزشی را دیده اند می توانند خود را ارتودنتیست بنامند و فقط ارتودنتیست ها ممکن است عضوی از انجمن ارتودنتیس های آمریکا (American association of orthodontist)باشند.ارتودنتیست ها دانش و تجربه خود را در درمانهای ارتودنسی متمرکز کرده اند و این آنها را از دور شدن از اهداف ارتودنسی مصون می دارد .البته بهترین نتیجه درمانی هنگامی بدست می اید که یک تیم از رشته های مختلف از قبیل دندانپزشک عمومی و متخصصین دندانپزشکی در درمان بیمار شرکت داشته باشند.
[ یکشنبه 26 تیر 1390 ] [ 01:41 ب.ظ ] [ فریبرز امینی ]
نظرات
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


 Dedicated orthodontist, with emphasis on application of theoretical and practical knowledge in Orthodontic practice.
 Team player

Current Position
Associate professor ,Head and Chairman ,Department of orthodontic and Dentofacial Orthopedics ,Islamic Azad Dental College ,Tehran ,Iran

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


head>

كد ماوس