تبلیغات
ارتودنسی به زبان ساده-دکتر فریبرز امینی

ارتودنسی به زبان ساده-دکتر فریبرز امینی
مدیر گروه ارتودنسی واحد آزاد دندانپزشکی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
به‌طور کلی سرعت درما‌ن‌های ارتودنسی یا بهتر است بگویم سرعت حرکت دندان‌ها بستگی به تراکم (سختی)، استخوان فرد تحت درمان، میزان تحلیل و تشکیل استخوان، نوع و شیوه درمانی دارد.
به عنوان نمونه در 2 بیمار مشابه ممکن است در یک نفر از آنها طول درمان یک‌سال و در دیگری یک سال و نیم تا 2 سال باشد که همان‌طور که قبلا نیز ذکر شد، به عوامل فوق و بسیاری از عوامل دیگر مانند سن بیمار، حتی جنس بیمار و... بستگی دارد. به طور کلی در ارتودنسی سریع تمام عوارض حین و بعد از جراحی مانند از دست دادن عملکرد صحیح، درد، التهاب، صدمه به ریشه و از طرفی ثبات بعد از درمان هنوز به طور دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است.
سرعت حرکت دندان‌ها برای اینکه از یک ناحیه نامطلوب به یک ناحیه بهتر و زیباتر بروند در هر ماه ماکزیمم حدود یک میلی‌متر است که همان‌طور که قبلا نیز ذکر شد این مساله بستگی به خیلی از عوامل دیگری مانند سن بیمار (با توجه به اینکه امروزه درمان‌های ارتودنسی را در هر سنی می‌توان انجام داد) دارد ولی طول درمان در بیماران کم‌سن مسلما کمتر از افراد مسن‌تر است و حتی جنس بیمار هم مهم است. در خانم‌ها طول درمان به طور نسبی کمتر از آقایان است و به سایر عوامل بستگی دارد ولی به طور کلی یک سرعت مناسب و ایده‌آل و غیرمخرب برای حرکت یک دندان یا گروهی از دندان‌ها، ماکزیمم یک میلی‌متر در ماه از یک ناحیه به ناحیه دیگر است.
همیشه یک علامت هشداردهنده برای هر عملکرد غیرمعمول و ناصحیح به نام درد وجود دارد. معمولا نیروهای زیادی باعث درد متداوم و بیشتر از حد معمول (منظور از حد معمول این است که اغلب بیماران تحت درمان با دستگاه‌های ارتودنسی اعم از ثابت و متحرک مقداری درد در ناحیه دندان‌ها در روزهای اول درمان یا در طول درمان دارند) می‌شوند که این دردها معمولا زود از بین می‌روند و بیمار به نیروهای وارده توسط دستگاه‌‌های ارتودنسی عادت می‌کند به‌طوری که تا پایان درمان احساس درد ندارد ولی ممکن است در روزهای اول این درد را هنگام جویدن غذا احساس کنند که بعد از چند روز کم می‌شود و از بین می‌رود. نکته حائز اهمیت و مهم این است که در این مرحله بیمار باید عمل جویدن را کم نکرده یا از جویدن خودداری نکند چون خود عمل جویدن باعث خون‌رسانی بیشتر به مجاورت ریشه‌ها و کاهش درد می‌شود به‌طوری که در روزهای اول برای کاهش درد می‌توان جویدن آدامس را به بیمار پیشنهاد داد. هرگونه درد مداوم بیشتر از یک هفته توسط بیمار را می‌توان مشاهده کرد اما از نظر کلینیکی، نیروی زیاد می‌تواند موجب تخریب ریشه، تخریب استخوان آرواره، لقی بیش از حد دندان‌ها و حتی از دست دادن دندان‌ها شود. یکی دیگر از علائم نیروی زیاد، لقی بیش از حد و معمول دندان یا دندان‌هاست.

پی نوشت ها :
 

*متخصص ارتودنسی

منبع:www.salamat.com
نویسنده :دکتر فریبرز امینیطبقه بندی: مصاحبه، 
[ یکشنبه 11 اردیبهشت 1390 ] [ 10:42 ب.ظ ] [ فریبرز امینی ]
نظرات
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


 Dedicated orthodontist, with emphasis on application of theoretical and practical knowledge in Orthodontic practice.
 Team player

Current Position
Associate professor ,Head and Chairman ,Department of orthodontic and Dentofacial Orthopedics ,Islamic Azad Dental College ,Tehran ,Iran

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


head>

كد ماوس